Skip to content

6 Parkside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 2018

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block128
Lot79.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,192
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
26%
Improvement Value:$543,100
74%
Total Assessment$729,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,918+4.0%
2024$18,196+2.3%
2023$17,780+2.0%
2022$17,430+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft4,192DeedBook 23685, Page 934Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 23406, Page 1746Recorded8/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 23198, Page 833