Skip to content

5 Alexandria DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$812,500
Last Sale Date
Jan 12, 2015

Property Information

Block128
Lot82.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,043
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,800
33%
Improvement Value:$428,100
67%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,677+4.0%
2024$16,040+2.3%
2023$15,674+2.0%
2022$15,365+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$812,500

From:

To:

Sq Ft4,043DeedBook 22656, Page 1530Recorded1/30/2015

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 4399, Page 191

Property Sale

Sale
$402,800
DeedBook 4293, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1995