Skip to content

21 Alexandria DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block128
Lot82.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
36%
Improvement Value:$383,900
64%
Total Assessment$596,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,484+4.0%
2024$14,893+2.3%
2023$14,552+2.0%
2022$14,266+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$421,000
DeedBook 4213, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1995