Skip to content

1 Alexis CtEast Hanover, NJ 07936

Built 2000

Last Sale Price
$956,000
Last Sale Date
Jul 17, 2012

Property Information

Block128
Lot82.19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,843
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
33%
Improvement Value:$438,300
67%
Total Assessment$653,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,947+4.0%
2024$16,300+2.3%
2023$15,927+2.0%
2022$15,614+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$956,000
DeedBook 22167, Page 1355

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 20953, Page 322

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5493, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 4489, Page 276