Skip to content

23 Sheldon CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1996

Last Sale Price
$475,900
Last Sale Date
Nov 21, 1996

Property Information

Block128
Lot82.23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,416
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,700
29%
Improvement Value:$528,200
71%
Total Assessment$744,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,323+4.0%
2024$18,585+2.3%
2023$18,161+5.5%
2022$17,218+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,900
DeedBook 4482, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1996