Skip to content

1 Deanna DrEast Hanover, NJ 07936

Built 2000

Last Sale Price
$509,900
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block128
Lot82.29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
33%
Improvement Value:$409,400
67%
Total Assessment$614,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,932+4.0%
2024$15,324+2.3%
2023$14,974+2.0%
2022$14,679+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$509,900
DeedBook 5309, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 2000