Skip to content

4 Alexandria DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2022

Property Information

Block128
Lot83.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2S-FB-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,535
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,400
46%
Improvement Value:$247,900
54%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810+4.0%
2024$11,360+2.3%
2023$11,100+2.0%
2022$10,882+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 20608, Page 1116

Property Built

Built

Year Built: 1973