Skip to content

6 Alexandria DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1973

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block128
Lot83.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-FB-S-2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,042
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
42%
Improvement Value:$294,000
58%
Total Assessment$503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063+4.0%
2024$12,565+2.3%
2023$12,278+2.0%
2022$12,036+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000
Sq Ft2,042DeedBook 23777, Page 268Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$649,900

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 23423, Page 1815Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$283,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973