Skip to content

49 Ridgedale Ave(Unit C0007)East Hanover, NJ 07936

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block129
Lot6.01
QualifierC0007

Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
37%
Improvement Value:$65,000
63%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,672+4.0%
2024$2,570+2.3%
2023$2,511+2.0%
2022$2,462+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 23539, Page 202Recorded5/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1972