Skip to content

7 Littel RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block129
Lot6.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,200
46%
Improvement Value:$388,300
54%
Total Assessment$721,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,076+3.9%
2024$18,362+2.3%
2023$17,951+2.0%
2022$17,605+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 21191, Page 1034

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 5229, Page 295

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3890, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1980