Skip to content

34 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Commercial

Last Sale Price
$5,250,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block130.01
Lot3

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage18,400
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,100
36%
Improvement Value:$781,300
64%
Total Assessment$1,221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,294+3.9%
2024$31,085+2.3%
2023$30,388+2.0%
2022$29,802+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,250,000
Sq Ft18,400DeedBook 23981, Page 296Recorded12/30/2020