Skip to content

282 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block130
Lot19.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,500
49%
Improvement Value:$455,500
51%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,796+3.9%
2024$22,905+2.3%
2023$22,392+2.0%
2022$21,960+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 23870, Page 1817Recorded9/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960