Skip to content

118 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block138
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,570
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
61%
Improvement Value:$87,800
39%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,899+4.0%
2024$5,674+2.3%
2023$5,544+2.0%
2022$5,435+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930