Skip to content

13 John StEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$657,500
Last Sale Date
Oct 4, 2005

Property Information

Block142.01
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
36%
Improvement Value:$274,400
64%
Total Assessment$428,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,113+4.0%
2024$10,689+2.3%
2023$10,444+2.0%
2022$10,239+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$657,500
DeedBook 6514, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1979