Skip to content

166 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block142.01
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,310
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
41%
Improvement Value:$201,200
59%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+4.0%
2024$8,478+2.3%
2023$8,284+2.0%
2022$8,121+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,310DeedBook 24798, Page 1767Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 22283, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1979