Skip to content

17 Angela CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1983

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block142.02
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,609
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
47%
Improvement Value:$214,900
53%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516+4.0%
2024$10,115+2.3%
2023$9,884+2.0%
2022$9,689+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$626,000
Sq Ft2,609DeedBook 23721, Page 1455Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,609DeedBook 22665, Page 642Recorded2/20/2015

Property Sale

Sale
$396,000
DeedBook 21677, Page 531

Property Sale

Sale
$612,500
DeedBook 6075, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1983