Skip to content

10 Daniel DrEast Hanover, NJ 07936

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2015

Property Information

Block142.02
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionNEW SFD
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,696
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,700
37%
Improvement Value:$324,800
63%
Total Assessment$515,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,372+4.0%
2024$12,862+2.3%
2023$12,568+2.0%
2022$12,320+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 20830, Page 700