Skip to content

18 Daniel DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2009

Property Information

Block142.02
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
47%
Improvement Value:$217,400
53%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,659+4.0%
2024$10,252+2.3%
2023$10,018+2.0%
2022$9,821+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4102, Page 134

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980