Skip to content

15 Louis StEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 15, 2004

Property Information

Block142.02
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF R AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,038
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
48%
Improvement Value:$207,400
52%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,043+4.1%
2024$9,650+2.4%
2023$9,424+2.1%
2022$9,234+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5482, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1985