Skip to content

26 John StEast Hanover, NJ 07936

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2014

Property Information

Block142.02
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,002
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,700
53%
Improvement Value:$171,000
47%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,460+4.0%
2024$9,099+2.3%
2023$8,891+2.0%
2022$8,716+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982