Skip to content

11 Jackson StEast Hanover, NJ 07936

Built 1982

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block142
Lot10.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,362
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,900
43%
Improvement Value:$241,000
57%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,970+4.0%
2024$10,551+2.3%
2023$10,310+2.0%
2022$10,107+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,362DeedBook 23889, Page 1115Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5819, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1982