Skip to content

19 Jackson StEast Hanover, NJ 07936

Built 1984

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 3, 1997

Property Information

Block142
Lot10.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF S AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
44%
Improvement Value:$242,300
56%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,227+4.0%
2024$10,798+2.3%
2023$10,552+2.0%
2022$10,344+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4666, Page 215

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4074, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1984