Skip to content

19 Daniel DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1980

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block142
Lot10.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,513
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
48%
Improvement Value:$208,400
52%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,309+4.0%
2024$9,915+2.3%
2023$9,689+2.0%
2022$9,498+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,513DeedBook 24505, Page 1091Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,513DeedBook 22775, Page 611Recorded9/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1980