Skip to content

8 Louis StEast Hanover, NJ 07936

Built 1984

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block142
Lot10.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2 SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,044
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
37%
Improvement Value:$321,500
63%
Total Assessment$513,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,307+4.0%
2024$12,799+2.3%
2023$12,507+2.0%
2022$12,261+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,044DeedBook 24353, Page 1809Recorded2/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1984