Skip to content

10 Louis StEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 28, 1995

Property Information

Block142
Lot10.12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L 2 AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,008
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$331,500
64%
Total Assessment$521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,528+4.0%
2024$13,011+2.3%
2023$12,714+2.0%
2022$12,464+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4211, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1985