Skip to content

11 Daniel DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1988

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 17, 1989

Property Information

Block142
Lot10.16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L G
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
39%
Improvement Value:$282,500
61%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,010+4.0%
2024$11,552+2.3%
2023$11,288+2.0%
2022$11,066+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988