Skip to content

9 Daniel DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1990

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 16, 1990

Property Information

Block142
Lot10.17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF O AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
33%
Improvement Value:$373,300
67%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,542+4.0%
2024$13,987+2.3%
2023$13,667+2.0%
2022$13,398+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1990