Skip to content

7 Melanie LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block142
Lot2.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-BPMP ST10
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage3.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,500
59%
Improvement Value:$498,500
41%
Total Assessment$1,211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,777+3.9%
2024$30,578+2.3%
2023$29,887+2.0%
2022$29,306+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

DeedBook 23838, Page 968Recorded8/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1971