Skip to content

41 Kahl RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1991

Last Sale Price
$280,710
Last Sale Date
Sep 4, 1991

Property Information

Block151
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
38%
Improvement Value:$292,700
62%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,280+4.0%
2024$11,811+2.3%
2023$11,541+2.0%
2022$11,314+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,710
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook NaN, Page NaN