Skip to content

16 Glenwood RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block163
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,922
Acreage21.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
55%
Improvement Value:$134,200
45%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,696+4.0%
2024$7,403+2.3%
2023$7,234+2.0%
2022$7,091+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962