Skip to content

17 Homestead AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2007

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block221
Lot15.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,514
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
30%
Improvement Value:$362,200
70%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,362+4.0%
2024$12,852+5.2%
2023$12,219+2.0%
2022$11,979+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 20984, Page 1357

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 20486, Page 241