Skip to content

13 Harvest AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1930

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block222
Lot14.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
42%
Improvement Value:$215,200
58%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+4.0%
2024$9,212+2.3%
2023$9,001+2.0%
2022$8,824+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft2,468DeedBook 23889, Page 1061Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 22622, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1930