Skip to content

5 Harvest AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2005

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 8, 2007

Property Information

Block222
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1S B G2
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
30%
Improvement Value:$351,700
70%
Total Assessment$502,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,043+4.0%
2024$12,545+2.3%
2023$12,258+2.0%
2022$12,017+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 20777, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 6430, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5933, Page 112