Skip to content

12 Harvest AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2014

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Oct 9, 2021

Property Information

Block223
Lot10.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionNEW SF/PARTIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
36%
Improvement Value:$302,800
64%
Total Assessment$471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,220+4.0%
2024$11,754+2.3%
2023$11,485+2.0%
2022$11,259+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft3,040DeedBook 24340, Page 1389Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

DeedBook 22650, Page 752Recorded1/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 22347, Page 354