Skip to content

33 Eagle Rock AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block32
Lot1.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
40%
Improvement Value:$345,500
60%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,203+3.9%
2024$14,634+2.3%
2023$14,306+2.0%
2022$14,030+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

DeedBook 23809, Page 1054Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5530, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook NaN, Page NaN