Skip to content

101 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block38.01
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SCB G 1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,867
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
60%
Improvement Value:$120,300
40%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,722+7.6%
2024$7,178+2.4%
2023$7,008+2.1%
2022$6,865+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,867DeedBook 24618, Page 476Recorded6/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950