Skip to content

97 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block38.01
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1 SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage960
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
75%
Improvement Value:$60,400
25%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+4.0%
2024$5,933+2.3%
2023$5,798+2.0%
2022$5,683+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 23114, Page 413Recorded4/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 5094, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5085, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1950