Skip to content

147 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block38.01
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,492
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,100
44%
Improvement Value:$217,900
56%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+4.0%
2024$9,780+2.3%
2023$9,557+2.0%
2022$9,369+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963