Skip to content

79 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2004

Property Information

Block38.01
Lot32.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5 SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
66%
Improvement Value:$88,200
34%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+4.1%
2024$6,150+2.4%
2023$6,003+2.1%
2022$5,880+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959