Skip to content

67 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block38.01
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF G 1
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,130
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
56%
Improvement Value:$121,000
44%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+4.0%
2024$6,921+2.3%
2023$6,763+2.0%
2022$6,630+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,130DeedBook 24473, Page 1071Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 5654, Page 18

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4218, Page 208

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954