Skip to content

63 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2015

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block38.01
Lot39.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,262
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,400
37%
Improvement Value:$268,100
63%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+4.0%
2024$10,691+2.3%
2023$10,447+2.0%
2022$10,241+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft3,262DeedBook 22766, Page 1713Recorded8/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015