Skip to content

143 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block38.01
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-F-R-AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,618
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,100
49%
Improvement Value:$182,900
51%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+4.0%
2024$8,907+2.3%
2023$8,704+2.0%
2022$8,532+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,618DeedBook 23378, Page 6Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5839, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1963