Skip to content

57 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$138,820
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block38.01
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,635
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,300
55%
Improvement Value:$137,700
45%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+4.0%
2024$7,635+2.3%
2023$7,460+2.0%
2022$7,313+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$138,820
Sq Ft1,635DeedBook 25061, Page 632Recorded2/18/2026

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 22727, Page 1187Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 20519, Page 1391

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3885, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1954