Skip to content

45 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block38.01
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5 SF
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,545
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,400
61%
Improvement Value:$101,000
39%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+4.1%
2024$6,172+2.4%
2023$6,025+2.1%
2022$5,902+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5154, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1954