Skip to content

27 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$622,500
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block38.01
Lot49
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5 SS
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage3,556
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
41%
Improvement Value:$230,100
59%
Total Assessment$392,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+4.0%
2024$9,793+7.3%
2023$9,123+2.0%
2022$8,943+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$622,500
Sq Ft3,556DeedBook 24683, Page 367Recorded11/17/2023

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950