Skip to content

122 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block38.02
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,750
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,400
50%
Improvement Value:$168,400
50%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+4.0%
2024$8,478+2.3%
2023$8,284+2.0%
2022$8,121+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 5795, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1959