Skip to content

112 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Last Sale Price
$581,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block38.02
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,480
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
42%
Improvement Value:$237,000
58%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516+4.0%
2024$10,115+2.3%
2023$9,884+2.0%
2022$9,689+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$581,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 23156, Page 1649Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 22576, Page 894Recorded8/14/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 22205, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1958