Skip to content

110 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1952

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block38.02
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
59%
Improvement Value:$116,700
41%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,395+4.0%
2024$7,113+2.3%
2023$6,951+2.0%
2022$6,814+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 6082, Page 208

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952