Skip to content

98 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block38.02
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,958
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
56%
Improvement Value:$132,600
44%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+4.0%
2024$7,495+2.3%
2023$7,324+2.0%
2022$7,180+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,958DeedBook 23584, Page 117Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4391, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1957