Skip to content

84 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Last Sale Price
$672,750
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block38.02
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,360
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
36%
Improvement Value:$321,000
64%
Total Assessment$498,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,929+4.0%
2024$12,435+2.3%
2023$12,151+2.0%
2022$11,912+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$672,750

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 23372, Page 1618Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$264,500
DeedBook 5007, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1958